Turkey B2B Manufacturers, Suppliers

 

Find Manufacturers, Exporters, Suppliers from Turkey

Connect with Buyers, Sellers, Professionals

Post Buying Request Get free Quotations

 

Uluslararası Alıcı, Satıcı ve Profesyoneller ile tanışın.

 

B2B (Business to business) firmadan firmaya yapılan e-ticaret modelidir. Yani üretici ile toptancı firma ya da toptancı ile perakende satışı yapan işletme arasında gerçekleşen ticaret türüdür.Firmaların elektronik ortamda tedarikçiye sipariş vermesi, fiyat sunma, teklif alma ve verme gibi işlemler gerçekleştirilebilir. B2B e-ticaret sayesinde şirketler arası yapılan elektronik pazarlamada kolaylıklar sağlanmaktadır.

Geleneksel satış ve pazarlama yöntemlere göre üstün avantajlar sağlar

Yeni ürünlerin ya da sunulan hizmetlerin tüm dünyaya aynı anda çok hızlı yayılması

Daha kolay sipariş ve faturalama süreci

B2B (Business to Business – Firmalar Arası) e-Ticaret firmaların birbirleri arasında bir ürün ya da hizmetin alımı ve satımı ile ilgili tüm süreçlerini internet üzerinden gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir. Şirketler geleneksel süreçlerde tüm bu işlemleri fiziksel olarak gerçekleştirirler ve ciddi bir operasyon, dağıtım ağı, tedarikçi zinciri, personel, fiziki mekan, işletme giderleri gibi bir çok gider kalemine sahiptirler. İnternetin günümüzde tüm dünyada yaygın olması ve hızla gelişen teknolojik imkanlar sayesinde ticaret hacminin ciddi oranda artması ve e-Pazar yerinin oluşması beraberinde B2B sitelerinde ticaret yapan şirket yöneticilerine geleneksel yöntemlere göre önemli rekabet üstünlükleri sağlamıştır.

B2B siteleri aracılığıyla ithalat ya da ihracat yapan firmalar müşteri ve tedarikçi bulma konusunda yeni alıcıları veya ticari iş ortaklarını daha kolay bulabilirler. Bu alanda faaliyet göstermek henüz bilinmeyen pazarların keşfedilmesini ve bu pazarlara satış yapılmasını sağlar. B2B aracılığıyla uluslararası boyutta ticaret yapan tedarikçiler için yeni ve satış kanalları imkanı sağlar. Özellikle tüm taraflar için herhangi bir aracıya gerek duyulmadan direkt alıcıya ulaşılabilme imkanı önemli bir avantajdır. Geniş kapsamlı bu e-Pazar yerinde daha düşük maliyetlerle pazarlama fırsatı yakalanır. Büyük firmaların ciddi hacimli müşteri portföyüne ürün ve hizmetleri sunulabilme imkanı tedarikçiler için zahmetsiz bir şekilde büyük oranlarda ürün ya da hizmet satma fırsatını yaratır. Alıcı tarafın taleplerini B2B aracılığı ile göndermesi sistemi daha güvenilir bulması nedeniyle müşterileri yönünde e-pazaryerinde yer alınmasının daha fazla istekli kılar.

E-Pazar yerinde var olmak daha kolay bir şekilde rakip analizi yapabilme fırsatı sunar bu nedenle hem iç ticarette hem de dış ticarette rakipleri daha kolay şekilde izleme olanağı sağlamaktadır. B2B e-Pazar yerinde daha küçük ölçekli firmaların da ithalat ya da ihracat yapabilmeleri kendilerinden daha büyük ölçekli firmalar ile aynı imkanlara sahip olmalarını sağlamaktadır bu da sürdürülebilir ticaret imkanı yaratır. Satışın ilk adımı ulaşılabilirliktir, e-Pazar sınırları ve kısıtları ortadan kaldırır bu nedenle B2B aracılığı ile ithalat ve ihracat yapan firmalar daha esnek ve kolay şekilde süreçleri işletebilirler bu müşteri tarafında da geçerlidir 7 gün 24 saat ulaşılabilme ve iş yapma imkanı sağlar. Satış süreçlerinde istendiğinde açık arttırma usulü satış da gerçekleştirilebilir bu da bu alanda ticaret yapan tüm firmaların katılabileceği etkin yöntemlerden biridir. Tüm satın alma faaliyetlerini zaman ve yer kısıtı olmadan gerçekleştirebilme imkanı tanır. Alıcılar tarafında da açık arttırma ve açık eksiltme yoluyla alım gerçekleştirme imkanı sağlar. Alıcı tarafında birden fazla tedarikçi bulunurluğu sebebiyle tedarikçi kısıtlılığını ortadan kaldırır. Satın alma yaparken stok düzeyi ve fiyatlar noktasında önemli oranda saydamlık sağlar. Daha düşük maliyetlerle satın alma imkanı yaratır.

Günümüzde internet teknolojisinin iş yapış biçimimizi şekillendirdiği bir gerçek. Artık internette var olmayan şirketler yok sayılıyorlar. Klasik yöntemlerle bugün müşterilere ulaşmak ve yeni tedarikçileri bulmak oldukça güç çünkü pazar çok ciddi anlamda büyük. Bu nedenle firmalar özellikle web teknolojilerini daha etkin ve efektif kullanma yönünde yatırımlar yapıyorlar. B2B tarafında pazarlama kanallarında en fazla kullanılan yöntemler digital platformlar. Büyük bir oranı web teknolojilerini kapsıyor. E-mailing ikinci sırada öneme sahip çünkü yaşamımızın büyük bir kısmı ya pc başında ya da mobilde geçiyor.

Arama motorları ve sosyal medya pazarlamaları da önemli ölçüde artmakta. Çok az bir bölüm ise halen geleneksel yöntemleri kullanmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki son zamanlarda özellikle UX yani kullanıcı deneyimi %20 oranında öne çıkan bir fırsatken mobil tarafta bu oran %18 yani yeni nesil sitelerin mobil cihazlarla tam uyumu son derece kritik öneme sahip. Bu nedenle B2B alanında faaliyet gösteren tüm firmaların mobil uyumlu web siteleri ve süreçlerinin tam entegrasyonu önümüzdeki dönemde ticarette farklı imkanlar getirecek. Çok kanallı kampanya yönetimi ve içerik yönetimi de bu süreçle birlikte artan bir öneme sahip olacak. Mobil özgürlüğü ve yüksek güvenlik alanları ile alım ve satımları istediğimiz an istediğimiz yerde gerçekleştirebileceğiz. Ürün aramalarının, ödeme sistemlerinin, barkod okutma ve ürünlerin karşılaştırılmasının mobil tarafta yapılması giderek yaygınlaşacak. Özellikle tüketicilerin büyük bir bölümü mobil platform üzerinden mağazalara ulaşıyor. Ancak şuan hala alışverişin büyük bir kısmı pc üzerinden gerçekleşiyor. Mobil platformlara olan ilginin ve akıllı telefonların artması bu alanda önemli ölçüde gelecek olduğunu bizlere gösteriyor. (Yazar Ümit Ünker - http://www.umitunker.com)

Our website is protected by DMC Firewall!